Home Education See Full List: The 2018 Tony Elumelu Entrepreneurs Selected From Nigeria

See Full List: The 2018 Tony Elumelu Entrepreneurs Selected From Nigeria

SHARE

The Tony Elumelu Foundation has released its annual list of 1,000 successful applicants for its 2018 entrepreneurship programme.

Shortlisted from more than 150,000 applicants from 114 countries worldwide, the selected applicants are tagged African entrepreneurs “with the most innovative, high-potential business ideas.”

Below is the list of successful applicants, and their areas of business, from Nigeria.

  1. Abasi-Ubong Albert Attah, Commercial/Retail
  2. Abdulazeez Kayode Bamgbopa, ICT
  3. Abduljabbar Aminu, FMCG
  4. Abdulrahman Dahiru, Fashion
  5. Abdulrahman Usman Liman, Agriculture (Agribusiness, Farming)
  6. Abdulwasiu Suleman, Agriculture (Agri-business, Farming)
  7. Abiodun Ayanboye, Waste Management
  8. Abiodun Emmanuel Cooper, Media and Entertainment
  9. Abiodun Oluwagbemi Jacob, Agriculture (Agribusiness, Farming)
  10. Abosede Felicia Akinlolu, Manufacturing
  11. Adanma Chinyere Otuonye, Consulting
  12. Adanna Celina Enyi, Agriculture (Agri-business, Farming)
  13. Adannia Jane Chidinma Idam, Commercial/Retail
  14. Adebimpe Oluwatomisin Oni, Waste Management
  15. Adebola Omolade Amujo, Agriculture (Agribusiness, Farming)
  16. Adejoke Oluseun Adeleke, Fashion
  17. Adekunle John Osasona, Professional Services
  18. Adekunle Pedro Abe, Energy/Power Generation
  19. Adeola Mayowa Adeleye, Agriculture (Agribusiness, Farming)
  20. Adeolu Joseph Adekunle, ICT
  21. Adesewa Mosopefoluwa Odesanya, Fashion
  22. Agboola Abidemi Adeagbo, Agriculture (Agribusiness, Farming)
  23. Ajoke Fisayo Hassan, Fashion
  24. Alfred Anicho Oji, Commercial/Retail
  25. Alimo Atuluku, Healthcare
  26. Amarachi Princess Uwanamodo, Manufacturing
  27. Amavyondi Bigman Danladi, Professional Services
  28. Amechi Henry Otutu, Agriculture (Agri-business, Farming)
  29. Ameh Omagwu, Agriculture (Agri-business, Farming)
  30. Aminu Saidu, ICT
  31. Amos Aziakpono Obi, Agriculture (Agri-business, Farming)
  32. Andrew Paul Abah, ICT
  33. Anietie Ime Ette, Education and Training
  34. Anthony Omachonu, ICT
  35. Augustine Augustine, Agriculture (Agri-business, Farming)
  36. Ayobami Karimot Oladipo, Agriculture (Agribusiness, Farming)
  37. Ayodele Segun Agbaje, Commercial/Retail
  38. Bartholomew Felix Iyare, Energy/Power Generation
  39. Bartholomew Okwudili Ugwu, Agriculture (Agribusiness, Farming)
  40. Basiru Adetomiwa, ICT
  41. Benjamin Ndams Shehu, Agriculture (Agribusiness, Farming)
  42. Bilkisu Yusuf, Agriculture (Agri-business, Farming)
  43. Blessing Emmanuel, Manufacturing
  44. Blessing Ocheche Clement, Agriculture (Agribusiness, Farming)
  45. Blessing Oghale Egboye, Waste Management
  46. Boaz Olorunjuwon Watti, Education and Training
  47. Bolaji Joshua Tojola, Waste Management
  48. Bolaji Kazeem Lawal, Agriculture (Agri-business, Farming)
  49. Busola Adesola Omotunde, Education and Training
  50. Catherine Joseph-Eze, Manufacturing
  51. Charles Ezeh, Manufacturing
  52. Charles Nnamdi Emodi, Waste Management
  53. Charlotte Toluwalase Iyiola, Agriculture (Agribusiness, Farming)
  54. Chidimma Favour Odili, Healthcare
  55. Chidozie Ifediora Obionwu, Commercial/Retail
  56. Chigozie Moses Anene, Agriculture (Agri-business, Farming)
  57. Chike Kennedy Obodoechina, Agriculture (Agribusiness, Farming)
  58. Chima Clarence Obi, Agriculture (Agri-business, Farming)
  59. Chinonso Desmond Okafor, Tourism/Hospitality
  60. Chinyere Joy Opia, Manufacturing
  61. Chioma Nwakaego Umunna, Agriculture (Agribusiness, Farming)
  62. Chioma Vivian Ogbudimkpa, Fashion
  63. Chiwendu Iheyi, ICT
  64. Christian Obi Ejinkeonye, Agriculture (Agribusiness, Farming)
  65. Christiana Nwachukwu, Manufacturing
  66. Chukwuemeka Benjamin Nwaehie, Manufacturing
  67. Chukwuemeka Newton Oyiana, Professional Services
  68. Chuma Onwugbenu Obum, FMCG Agriculture (Agribusiness, Farming)
  69. Damaris Kajuru, Agriculture (Agri-business, Farming)
  70. Daniela Eghonghon Ewaleifoh, Fashion
  71. David Oladele Olayiwola, Consulting
  72. Deborah Oyenusi, Agriculture (Agri-business, Farming)
  73. Deborah Chidera Ikechukwu, Agriculture (Agribusiness, Farming)
  74. Desmond Osita Ikerionwu, Agriculture (Agribusiness, Farming)
  75. Diana Ihinosen Ofeimun, Commercial/Retail
  76. Ebele Clementina Ohaeri, Agriculture (Agribusiness, Farming)
  77. Edith Usman, Agriculture (Agri-business, Farming)
  78. Edith Abisola Awgu-Maduagwu, FMCG
  79. Efe Anthony Omudu, Agriculture (Agri-business, Farming)
  80. Ehinomen Casimir Odiahi, Healthcare
  81. Elijah Omigie, Haulage/ Logistics
  82. Elizabeth Bukola Johnson, Healthcare
  83. Emeka Michael Muokwue, Agriculture (Agri-business, Farming)
  84. Emmanuel Ephraim, Media and Entertainment
  85. Emmanuel Chinwendu Ejim, ICT
  86. Emmanuel Daniel Zam, Manufacturing
  87. Emmanuel Ogheneweghale Egbroko, Healthcare
  88. Emmanuel Ohifemen Elakhe, Waste Management
  89. Emmanuela Obiageli Ezeme, Oil & Gas
  90. Emmauel Orinya Attah, Agriculture (Agri-business, Farming)
  91. Esther Adejoke Morakinyo, Education and Training
  92. Esther Onyinyechi Chima-Oduko, Agriculture (Agribusiness, Farming)
  93. Etuka Elias, Agriculture (Agri-business, Farming)
  94. Eunice Uchechi Nwokocha, Fashion
  95. Evans Oghoreye Iduoriyekemwen, ICT
  96. Evelyn Timothy, Fashion
  97. Everest Chidozie Zimako, ICT
  98. Felix Emeka Anyiam, Media and Entertainment
  99. Fidelia Iyoha, Waste Management
  100. Fidelis Kema Amaonyeze, ICT
  101. Fidelis Onyebuchi Okonkwo, Agriculture (Agri-business, Farming)
  102. Firdaos Olayemi Khidir, Construction
  103. Fopefolu Olutogun, Financial Services
  104. Fortune Chichenma Okparaolu, Education and Training
  105. Francis Olukayode Aluko, Manufacturing
  106. Francisca Alozie, Education and Training
  107. Francisca Kanayo Chiedu, Education and Training
  108. Friday Onu, Manufacturing
  109. Friday Benard Emojevwe, Agriculture (Agri-business, Farming)
  110. Friday Ikhile Imem, Agriculture (Agri-business, Farming)
  111. Funmilayo Oye Arikanki, Agriculture (Agri-business, Farming)
  112. Gabriel Ifechukwude Osu, Tourism/Hospitality
  113. Glory Chibuzor Ukaegbu, Agriculture (Agri-business, Farming)
  114. Hamim Muhammed Adama, Commercial/Retail
  115. Helen Ohuni Isiaka, Agriculture (Agri-business, Farming)
  116. Henrietta Joseph Obasse, Agriculture (Agri-business, Farming)
  117. Hosea Osemegha Ibomhen, Healthcare
  118. Hyacinth Sunday Orji, Commercial/Retail Manufacturing
  119. Ibrahim Olamilekan Oredola, Education and Training
  120. Ifeanyi Obiegbu, Agriculture (Agri-business, Farming)
  121. Ifeoluwa Oluwatomi Olawore, Construction Agriculture (Agri-business, Farming)
  122. Ige Komolafe Atiba, Healthcare
  123. Ikechukwu Ikebuego, Manufacturing
  124. Ikechukwu Chris Ibeabuchi, Agriculture (Agri-business, Farming)
  125. Ikenna Prosper Ahuchama, Professional Services
  126. Ikenna Victor Ejiba, Agriculture (Agri-business, Farming) Waste Management
  127. Immaculata Iwu Ndidi, FMCG
  128. Imoudu Idornigie, Professional Services
  129. Isaac Babatunde Olayisade, Agriculture (Agri-business, Farming)
  130. Ishaq Amin Muhammed, Agriculture (Agri-business, Farming)
  131. Jacob Jegede, Agriculture (Agri-business, Farming)
  132. Joana Okon Edem, Agriculture (Agri-business, Farming)
  133. Joemartins Emezie Atueyi, FMCG
  134. John Okechukwu Iphie, Fashion
  135. John Oloruntoba Awoyemi, Agriculture (Agri-business, Farming)
  136. Joseph Ogwuche, ICT
  137. Joseph Abah Ali, Agriculture (Agri-business, Farming)
  138. Jude Festus Iyoha, ICT
  139. Julianah Okafor, Fashion
  140. Julius Rotimi Adeolotu, Waste Management
  141. Kayode Babatunde Oni, Agriculture (Agri-business, Farming)
  142. Kefas Longshak, Transportation
  143. Kehinde Grace Awoseyila, Fashion
  144. Kingsley John Nwankwo, Fashion
  145. Leo Priye Patrick, Manufacturing
  146. Linda Uchechi Ajali, Agriculture (Agri-business, Farming)
  147. Lois Gambo, Tourism/Hospitality
  148. Lucky Eberechi Agbaroji, ICT
  149. Marachi Ihuoma Ogubuike, Commercial/Retail
  150. Mary Daberechi Akeredolu, Agriculture (Agri-business, Farming)
  151. Mayokun Segun Oduoste, Education and Training
  152. Mercy Oluwamodupe Tunde-Yara, Fashion
  153. Michael Ikechukwu Owoh, Agriculture (Agri-business, Farming)
  154. Michael Olumide Ayodele, Waste Management
  155. Michael Uche Ikem, ICT
  156. Modupe Olayemi Nnebedum, Agriculture (Agri-business, Farming)
  157. Mojisola Aina, Manufacturing
  158. Moromoke Ogunola, Haulage/ Logistics
  159. Nasiru Ahmad, Agriculture (Agri-business, Farming)
  160. Nathan Olumide Olaniyi, Manufacturing
  161. Ndukwe Obinna, ICT
  162. Nelly Atisaa Tule, Agriculture (Agri-business, Farming)
  163. Nicholas Benjamin Ajana, Manufacturing
  164. Nicholas Ojonugwa Alifa, ICT
  165. Nkechi Ohaka, Energy/Power Generation
  166. Nneka Ukay, Agriculture (Agri-business, Farming)
  167. Noel Philip, Media and Entertainment
  168. Nsibiet Emmanuel Daniel, Agriculture (Agribusiness, Farming)
  169. Obafemi Oluwayomi Sanni, ICT
  170. Obeki C. Ifeoma, Tourism/Hospitality
  171. Obianuju Lilian Ikegbune, Media and Entertainment
  172. Obianuju Stella Ikeonyia, Agriculture (Agribusiness, Farming)
  173. Obinna Chibuike Okpara, Agriculture (Agribusiness, Farming)
  174. Oghenefega Onovughakpo, FMCG
  175. Ojie Femi Imevbore, Media and Entertainment
  176. Ojonigwu Oyibo, ICT
  177. Okemena Victor Isaac, Manufacturing
  178. Olabisi Owoola, Fashion
  179. Olajumoke Omotomiwa Bolu-Kujero, Manufacturing
  180. Olaoluwa Kenneth Aworinde, Agriculture (Agri-business, Farming)
  181. Ololade Adefolahan Bade-Daramola, Agriculture (Agri-business, Farming)
  182. Olufunmilayo Veronica Oke, Commercial/Retail
  183. Olukorede Hammed Oyewoga, Commercial/Retail
  184. Olusegun Clement Maleghemi, Financial Services
  185. Olusesan Wilson Ogundolie, Agriculture (Agribusiness, Farming)
  186. Oluwafemi Ayotunde Falobi, ICT
  187. Oluwafemi Michael Adeniji, Commercial/Retail
  188. Oluwafemi Olutoyin Oyedipe, Manufacturing
  189. Oluwafunso Amos Popoola, ICT
  190. Oluwasegun Oyedele Oyekan, Fashion
  191. Oluwatobi Okesipe, Agriculture (Agribusiness, Farming)
  192. Oluwatoni Adelanwa, Tourism/Hospitality
  193. Oluwatoyin Ehinmosan, Construction
  194. Opeoluwa Omobamidele Folukoya, Healthcare
  195. Oscar Obiefuna Asualo, Manufacturing
  196. Oyenike Oladejo, Agriculture (Agri-business, Farming)
  197. Oyindamola Jacob Johnson, Education and Training
  198. Oyindamola Jester Fatunmbi, Commercial/Retail
  199. Paschal Chinedu Onuorah, Agriculture (Agribusiness, Farming)
  200. Paschal Kelechi Ezenwa, Waste Management
  201. Peter Edo, Agriculture (Agri-business, Farming)
  202. Pius Olusegun Odejayi, ICT
  203. Pius Titus Yilleng, Waste Management
  204. Precious Alozie, ICT
  205. Prosper Williams, Energy/Power Generation
  206. Richard Junior Ezimadu, Commercial/Retail
  207. Richard Obinna Agbara, Manufacturing
  208. Rose Rose Agwu, Consulting
  209. Roseline Mosunmola Olajids, Professional Services
  210. Rosemary Ajoke Afolabi, FMCG
  211. Ruth Ejehiwase Okhiria, FMCG
  212. Samson Ayopo Okesola, Fashion
  213. Sani Haruna, Financial Services
  214. Segun Emmanuel Obisesan, ICT
  215. Shadrach Nyerovwo Ogogolo, Manufacturing
  216. Solomon Abody Otobo, Agriculture (Agribusiness, Farming)
  217. Solomon Akpan Solomon, Construction
  218. Stanley Chikanene Amah, Tourism/Hospitality
  219. Stephen Djagboro, Waste Management
  220. Stephen Oluwatobi Kayode, Agriculture (Agri-business, Farming)
  221. Sunday Adebola, Commercial/Retail
  222. Sunday Olalekan Somefun, Commercial/Retail
  223. Susan Chidinma Nkem, Tourism/Hospitality
  224. Sylvanus Ilamoghena Inobeme, Agriculture (Agri-business, Farming)
  225. Taiwo Adeola Adelabu, Commercial/Retail
  226. Temitayo Esther Ilesanmi, Tourism/Hospitality
  227. Temitope Christiana Makinde, Education and Training
  228. Temitope Daniel Obagbemiro, Agriculture (Agri-business, Farming)
  229. Temitope Dupe Danielle Ilori, Healthcare
  230. Temitope Idowu Olorunda, Healthcare
  231. Terfa Henry Dekaa, Agriculture (Agribusiness, Farming)
  232. Thomas Ikechukwu Odo, Media and Entertainment
  233. Tijjani Lawal Ali, Agriculture (Agri-business, Farming)
  234. Tindiga Emmanuel Aondover, Agriculture (Agri-business, Farming)
  235. Tobechukwu Arthur Udeogu, Waste Management
  236. Tomiwa Japhet Adeyemo, Education and Training Consulting
  237. Toye Munirudeen Isioye, Agriculture (Agribusiness, Farming)
  238. Ubong Okon, ICT
  239. Ubong Dominic Akpan, Agriculture (Agribusiness, Farming)
  240. Uche Augustina Nzekwe, Education and Training
  241. Uchechi Judith Okonmah, Agriculture (Agribusiness, Farming)
  242. Uchechukwu Innocent Aniunoh, Agriculture (Agri-business, Farming)
  243. Uchenna Joseph Okezie, Commercial/Retail
  244. Uchenna Nkachu Igwe, Agriculture (Agribusiness, Farming)
  245. Ufedo Grace Ochimana, Agriculture (Agribusiness, Farming)
  246. Ugochi Augusta Obidiegwu, Education and Training
  247. Ujunwa Ojemeni, Education and Training
  248. Ukaegbu Uko Ogwo, Energy/Power Generation
  249. Victor Donatus Akpan, Media and Entertainment
  250. Victor Mafo Egilla, ICT
  251. Victor Nta Nta, Agriculture (Agri-business, Farming)
  252. Victoria Ufedojo Agi, Fashion
  253. Vincent Chukwuemeka Okeke, ICT
  254. Violet Oto-Orim, Agriculture (Agri-business, Farming)
  255. Williams Jr. Ogbodo, Manufacturing
  256. Yetunde Olatokunbo Boyejo, Fashion
  257. Yusuf Maisamari, Healthcare
  258. Zaynab Omoro Mahmud, Healthcare

Subscribe to TN Daily!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here